EU zakáže fotit Karlův most a fotit na dovolené

EU zakáže fotit Karlův most a fotit na dovolené

příspěvek v: Evropské kachny, Nezařazené | 0

Tato fáma je poměrně mladá. V ČR a v některých evropských státech ji rozpoutala Pirátská strana, která chtěla zviditelnit svou jedinou poslankyni v EP. Tato poslankyně měla za úkol sestavit zprávu o možnostech sblížení autorského práva v EU.

Dle této hodnotící zprávy měla Komise uvážit, které normy harmonizovat lze a které nikoli – je to nezbytné důvodu sbližování digitálních ekonomik. Jenže  pirátská poslankyně napsala místo toho návrh, jak by si to představovali v celé Evropě Piráti. Návrh byl v mnoha ohledech velmi dobrý, ale nesplnil zadání – totiž hodnotící zprávu o stavu.  V návrhu bylo mimo jiné navrženo, aby celá Evropa přistoupila na liberální úpravu, jakou má například ČR -zde se smí například fotografovat i ke komerčním účelům cokoliv, včetně uměleckých děl bez dovolení autorů. V některých zemích je tato úprava velmi přísná a pokud fotíte pro komerci, musíte se autorů uměleckých děl (těch žijících) zeptat. Úpravě se říká „Svoboda panoramatu“  a je jednou z nejobtížněji definovatelných norem v autorském právu.

Evropský právní výbor zprávu zamítl a rozjela se novinová aféra: EU Vám zakáže fotit Karlův most . Což je ovšem lež jako věž. Nebo taky pitomost. 

Podrobné vysvětlení této kachny najdete zde: Piráti žerou děti! http://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-svoboda.php?itemid=25435