Marmeláda

Marmeláda

příspěvek v: Bulvární kachny, Nezařazené | 0

V ČR koluje tento vtip.

Policejní hlídka zastaví náklaďák. „Co vezete?“
Řidič: „Džem!“
Řidiče zatknou a předvedou. Náčelníkovi řeknou: „Museli jsme ho předvést, něco tu nehraje! Říká, že veze džem, v dokladech má napsáno jam a auto je plné marmelády!“

Asi každý zná tento vtípek, na kterém jen přeci něco je. EU má totiž pravidla, podle kterých označuje „marmeládu“ vyrobenou z citrusových plodů. Ostatní státy tato pravidla stanovily ještě před vstupem ČR – marmeláda se tam říká něčemu jinému. Na nás bylo, zda se přizpůsobit anebo kvůli slovům jako „marmeláda“  ošidit české exportéry o možnost vyvážet. Výrobek z ostatních plodin se pak jmenuje džem. Rakousko, Dánsko a Řecko si kdysi vymohly výjimku, ale pouze pro svůj vnitřní trh. Pokud bude chtít vyvážet svoji „marmeládu“ z jiných plodů než jsou citrusy, musí ji také nazývat džem – aby výrobek na cizích trzích uspěl. My jsme si vyjímku pro domáci trh nevymohli. Na pultech to ale vůbec nepoznáte.

 

O žádný zákaz se nejedná a tuto pochutinu si můžete i nadále, bez změny složení, dále dopřávat.  Pokud ji chcete vyvážet, musíte se přizpůsobit druhovému označení kategorie výrobku, aby spotřebitelé v cizí zemi věděli, co kupují. To je celé.